Izbjeljivanje zubi – sve što trebate znati
Početkom svakog ljeta, pa tako i ovoga, otvara se sve više pitanja „kako izbijeliti zube“. Osim za divnim preplanulim tenom, ljudi žude i za što bjeljim i blistavijim osmijehom. Danas, u ovom članku, ćemo se pozabaviti tom popularnom temom i saznati neke od informacija koje biste trebali znati o bijeljenju zubi, indikacije i kontraindikacije.
Što je izbjeljivanje zubi?
Izbjeljivanje zuba je tretman kojim se izbjeljuje prirodna boja zuba. To je kozmetički tretman koji se radi pomoću preparata u obliku otopina ili gelova, a u čijem sastavu je hidrogen peroksid ili karbamid peroksid – različitih koncentracija.
Pročitaji više o temi: Lijep osmijeh je pola zdravlja!
Kakva izbjeljivanja postoje?
Na današnjem tržištu postoji velika paleta proizvoda, te samim time i načina izbjeljivanja. Svi se oni svode na upotrebu slobodnih kisikovih radikala oslobođenih iz otopine/gela karbamid/vodikovog peroksida koji prodiru u tvrda zubna tkiva i uzrokuju promjenu boje zubi. Kao osnovnu podjelu, postupke možemo podijeliti na izbjeljivanje u ordinaciji te izbjeljivane kod kuće. Bitno je naglasiti da se međusobno postupci mogu kombinirati.
Najrasprostranjenije i ujedno i najjeftinije izbjeljivanje je kod kuće pomoću pasta za zube sa izbjeljivajućim učinkom, te postupcima mikroabrazije. Važno je naglasiti da osim vitalnih zuba, izbjeljivanje se može provoditi i na liječenim zubima. Za te postupke se također koriste preparati na bazi vodikovog peroksida, karbamid peroksida te natrijevog perborata.
Kada i zašto izbjeljivati zube?
Kada se priča o izbjeljivanju, uvijek se kaže da je ono moguće za sve. No nisu svi pacijenti kandidati za izbjeljivanje. Svjetlije žute i smeđe nijanse puno lakše se izbjeljuju od tamnijih plavih te sivih nijansi zuba (postoji paleta prirodnih boja zuba kojom utvrđujemo nijanse). Promjene boje uzrokovane tetraciklinskim antibioticima se teže izbjeljuju te je i sam postupak dugotrajniji.
Kod pacijenata koji imaju plombe tj ispune na prednjim zubima se ne preporučuje izbjeljivanje jer nakon bijeljenja će se vidjeti velika razlika između novodobivene boje zuba i starih ispuna. U takvim slučajevima potrebno je mijenjati i ispune, što nije dugoročno rješenje jer, ovisno o pacijentovim navikama, pri povratku nijanse zuba opet će doći do velike razlike između boje zuba i novih ispuna. Dakle, prije izbjeljivanja je potrebno napraviti temeljiti pregled, te utvrditi postoji li indikacija ili kontraindikacija za izbjeljivanje zuba.
Je li izbjeljivane zubi trajno, boli li?
Trajnost nakon tretmana izbjeljivanja ovisi o pacijentovim dobrim i lošim navikama. Navike kao što su pušenje, učestalo pijenje kave, čaja ili crnog vina tijekom tretmana usporavaju postupak, a nakon izbjeljivanja skraćuju dugotrajnost postignutog rezultata. Da bi se stabilizirala boja zuba nakon izbjeljivanja, najmanje dva tjedna treba izbjegavati pušenje, kavu, crno vino, te ostala pigmentirana pića i hranu (coca-cola, ketchup..).
Preosjetljivost se može javiti nakon izbjeljivanja te traje u prosijeku jedan do dva dan. Nakon toga slabi i u potpunosti prestaje. Rjeđe, ali se može javiti preosjetljivost za vrijeme samog postupka.
Savjeti za kraj
Kako bi se, nakon postupka, novonastala boja zuba održala bijelima potrebno je izbjegavati konzumiranje sredstava koji uzrokuju pojačano obojenje kao što su čaj, kave, crno vino, coca-cola, pušenje minimalno dva tjedna nakon samog tretmana. Želite li održati svoju boju što je duže moguće, kao sos kod kuće se mogu koristiti paste za zube koje pospješuju i održavaju boju nakon izbjeljivanja.
Autorica teksta: Iva Tomić, Dental hygienist view
1 Comment
Najbolja
Dajem privolu da Be Seen Be Popular (BSBP) obrađuje i koristi moje osobne podatke ( ime i e-mail adresu ) u svrhu odgovora na postavljeni upit i slanja informacija povezanih uz web mjesto.